Wpisy oznaczone tagiem owady

Owady chronione

Owady chronione Od wielu lat na świecie ginie bezpowrotnie coraz więcej gatunków zwierząt i owadów. Gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem umieszczone są na specjalnych listach. W Polsce gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem umieszczane są w „czerwonej księdze zwierząt” oraz na „listę zwierząt ginących i zagrożonych”. Ochroną ścisłą są objęte takie owady jak na przykład ważki: łątka ozdobna i zielona, straszka, miedziopierś górska i północna, zalotka białoczelna, spłaszczona i większa. Popularna modliszka zwyczajna jest również owadem chronionym. Z chrząszczy pod ochroną najbardziej znane to: jelonek rogacz, krawiec głowach, pływak szerokobrzeżek i lapoński, pogrzebnica, taraniec jedwabisty i paskowany. Wśród motyli znamy takie jak: modraszki nieparek, alkon, bagniczek, gniady, Orion, paż żeglarz, przeplątka arunia i maturna. Do owadów chronionych należą również niektóre gatunki mrówek jak na przykład: mrówka łąkowa, pniakowa, północna i smętnica. Prawie wszystkie gatunki trzmieli są pod ochroną (bez trzmiela zamiennika i ziemnego).

Dokuczające owady

Dokuczające owady Skaczą, fruwają bądź pełzają. Obojętnie jakie to zwierzęta. Najważniejsze dla nas jest stwierdzenie „ONE GRYZĄ”. Choć to brzmi z pozoru groźnie szczególnie latem jesteśmy dla niektórych owadów głównymi żywicielami. Pożywiają się baz żadnych skrupułów naszą krwią a w zamian częstują nas potężnymi, swędzącymi bąblami, pokrzywką, odczynami alergicznymi. Piją naszą krew jak jakieś wampiry. Aby dogonić swe ofiary ścigają nas niezmordowanie. Inne stworzenia atakują gdy im wejdziemy w drogę. Są też takie które uważają nas ludzi oraz zwierzęta za kolejny etap podróży. Owady atakują wszystko co się rusza a może im pomóc przetrwać bądź wyżywić przyszłe pokolenie. Różne są powody ataku owadów. Niekiedy po prostu się przestraszy tak jak pszczoła czy osa. Niekiedy musi się najeść krwi aby mogła złożyć jaja tak jak komarzyca. Trzeba\ poznać niektóre upodobania bądź zachowania owadów aby można skutecznie się przed nimi bronić. Spotkania z niektórymi mogą zakończyć się nieprzyjemnie. Jeśli to będzie tylko swędzący bąbel to można to przetrzymać gorzej jeśli jest się uczulony na jad na przykład pszczoły.

Zapachy i owady

Zapachy i owady Początkowo radzono sobie z wszystkimi gryzącymi owadami przy pomocy dymu z ogniska, smołą, żywicą z drzew iglastych. Później zaobserwowano, że owady unikają niektórych roślin. Zaczęto je wykorzystywać w ten sposób, że się nimi nacierano lub robiono z nich kadzidełka. Po raz pierwszy w czasie pierwszej wojny światowej zaczęto stosować olejki roślinne do ochrony żołnierzy walczących na terenach malarycznych. Podczas drugiej wojny światowej rozpoczęto badania nad skutecznością wielu związków chemicznych w walce z owadami. Obecnie znamy wiele związków odstraszających owady. Do najbardziej znanych należy na przykład olejek cynamonowy odstraszający skutecznie komary, pchły i roztocza. Olejek koprowy zabezpiecza żywność przed szkodnikami a olejek rozmarynowy jest pomocny w walce ze wszawicą. Olejek z bazylii skutecznie odstrasza komary a na dodatek niszczy ich larwy. Olejek miętowy odstrasza muchy, jeśli zastosujemy go w proporcji jeden do jednego z wodą. Innym sposobem jest postawienie doniczki z odpowiednimi roślinami które odstręczają owady. Są również gatunki roślin których pożywieniem są owady.