Wpisy z kategorii Woda

Przybrzeżne olbrzymy – morsy

Zła sława morsów wynika z obserwacji zaciętych walk jakie toczą miedzy sobą samce. Również z powodu wrodzonej ciekawości morsów, która powodowała że podpływały do łódek i zaciekawione zaglądając do środka „niechcąco „wywracały łódź. Zimna woda to szybka śmierć dla człowieka. Ciekawość morsów jest w tym wypadku śmiercionośna. Morsy to łagodne i towarzyskie stworzenia, raczej trudno sprowokować je do ataku. Żyją w okolicach podbiegunowych. Jesienią wychodzą na ląd by urodzić młode. Ciąża u morsa trwa około roku, po tym czasie rodzi się jedno lub dwoje małych. Morsy to bardzo troskliwi rodzice, maluchy są karmione mlekiem matki przez około dwa lata i pilnie strzeżone przez całe stado. Morsy to gatunek zagrożony ze względu na kły, które na rynku osiągają cenę kości słoniowej. Eskimosi nie maja ograniczonego połowu na morsy, jednak często nie polują potrzeby zyskana pożywienia lecz właśnie dla kłów. Olbrzymie , dochodzące do 50cm służą do przekopywania dna w poszukiwaniu pożywienia, jedynie w czasie walk godowych są wykorzystywane jako broń.

Legendarny narwal

Wyrzucone na brzeg długie, spiralnie skręcone twory kostne mylnie brano za róg jednorożca. Rybacy byli przekonani, że to jest niezbity dowód na istnienie tych mitycznych stworzeń. Tymczasem były to nie rogi lecz zęby siekacze narwala, konkretnie jeden ząb. Drugi siekacz „normalny” schowany jest w dziąśle. Do końca nie jest wiadomo po co narwalom te długie zęby, dochodzące nawet do 3 metrów, proste jak piki. Można się domyślać, że samcom potrzebne są walk o samice, gdyż wiele osobników ma widoczne głębokie blizny na ciele. Pomaga też w rozgarnianiu dna w poszukiwaniu pokarmu oraz do rozbijania pokrywy lodowej. Narwale są waleniami żyjącymi w wodach najbliżej Arktyki, tuz przy granicy woda – lód. Charakterystyczne ciosy wyrastają z paszczy samca, gdy zwierzę skończy rok, zdarzają się wyjątkowo samce o dwóch ciosach. Narwale zamieszkują wyłącznie zimne wody, nie spotyka się ich u wybrzeży Europy zachodniej czy Ameryki. Te wody są dla nich za ciepłe. Narwale są smakowitym kąskiem dla niedźwiedzi polarnych, orek i człowieka, który poluje na nie także dla skór i cennego ciosa.

Delfin

Delfiny są zębowcami, ich paszcza może liczyć nawet 200 zębów, spiczastych i lekko zakrzywionych do tyłu. Pomaga im to w połowach na drobne rybki, szczególnie ulubione śledzie i makrele. Posiadają świetnie rozwinięty zmysł echolokacji, czyli rozpoznawanie otoczenia za pomocą ultradźwięków. Te towarzyskie zwierzęta żyją w stadach po kilkadziesiąt sztuk nawet. Są energiczne i wesołe. Z upodobaniem bawią się przedmiotami znalezionymi w wodzie. Występują zazwyczaj w ciepłych wodach mórz i oceanów całego świata. Są pokojowo nastawione do ludzi i często można je spotkać towarzyszące statkom i łodziom rybackim. W niewoli łatwo się adaptują i chętnie wykonują polecenia trenera za drobne przysmaki. Długość ciała butlo nosa wynosi około 3,7 metrów a waga 200 kg, jest to więc wcale nie mała „rybka”. Zdenerwowany potrafi z wielka siła uderzyć we wroga lub statek. Samice rodzą małe po ciąży trwającej kilkanaście miesięcy, z reguły jest to jedno dziecko u jednej samicy. Niezmiernie rzadko zdarzają się ciąże mnogie.

Morświny

Najchętniej przebywa u wybrzeży morskich. Prowadzi samotny tryb życia, jedynie w okresie godowym wyrusza na poszukiwanie partnera/partnerki. Morświny są bardzo nieufne, zachowują się tak, jakby nie interesowały ich nawet zwierzęta tego samego gatunku. Przypadki zapuszczania się morświnów w głąb lądu rzekami nie należą do rzadkości. Obecnie tych ssaków jest bardzo mało i spotkanie z nimi to rzadkość. Morświny Gina głównie z powodu zaplątania się w rybackie sieci. Prawo nakazuje zaplątanego morświna wypuścić do morza, lecz obrażenia powstałe wskutek szamotania się w sieci często okazują się śmiertelne dla morświna , również z powodu uduszenia. Przed II wojna światową walenie te były traktowane przez rybaków jako szkodniki, a zabicie morświna nagradzane było premią pieniężną. Morświny żyją jedynie w czystych wodach. Postępujące zanieczyszczenie środowiska wodnego, tysiące ton ropy i olejów wylewane do mórz powodują szybką zagładę tych ssaków. Morświn ma długość ciała około 1,8 metra, waży przeciętnie 120 kg.