Wpisy z kategorii Pasożyty

Kleszcze

Kleszcze Kleszcze sa roznosicielami różnych chorób. Należą do rodziny pajęczaków. Najczęściej spotyka się je w lasach o gęstym poszyciu. Są również często spotykane w trawach i krzewach. Są aktywne praktycznie przez trzy kwartały roku. Nieszkodliwe są jedynie jesienią. Atakują w ten sposób że czekają na swą ofiarę a później spadają na nią i wgryzają się w skórę. Kleszcze odżywiają się krwią. Pobierają ją z organizmu żywiciela przy pomocy ryjka. Jak zaspokoją całkowicie swój głód odpadają od skóry. Najedzone są wiele razy wieksze niż głodne. Samice są większe od samców. Jeśli spotkamy na swej drodze kleszcze i stanie się że on dossie się do nas należy jak najszybciej udać się do lekarza który usunie intruza. Nie należy go usuwać samemu gdyż źle przeprowadzony taki zabieg może doprowadzić do wstrzyknięcia bakterii powodującej boreliozę. Jeśli w wyniku złego usunięcia kleszcza pozostanie w ranie głowa tego pasożyta najpewniej rana będzie ropieć. Ranę po osuniętym kleszczu należy obserwować czy nie pojawia się zaczerwienienie.

Lamblia

Lamblia Lamblia należy do pasożyta powodującego chorobę zwaną lamblioza. Jest to choroba przewodu pokarmowego. Zarażenie człowieka następuje za pośrednictwem cyst drogą pokarmową. Inną możliwości zarażenia sa kontakty seksualne analne. Cysty lambii zamieszkują w jelicie cienkim oraz przewodach żółciowych i trzustkowych. Konsekwencją ich istnienia jest uszkodzenie śluzówki jelit. Takie uszkodzenie prowadzi do uporczywych biegunek i upośledzonego wchłaniania tłuszczów, witaminy B dwanaście, kwasu foliowego i laktozy. Mogą pojawić się zapalenie dróg żółciowych lub żółtaczka. Część ludzi, pomimo że chorują na lambliozę, nie mają żadnych objawów. Tacy nosiciele zarażają otoczenie a nie wiedzą o tym. Wrażliwe na zarażenie są szczególnie małe dzieci. Rozpoznanie choroby następuje po przeprowadzeniu badania kału lub stwierdzenie przeciwciał w krwi. Aby nie zachorować należy przestrzegać zasad higieny. Często myc ręce. Należy tępić muchy, szczury, myszy oraz prusaki mogą być roznosicielami cyst lamblii.

Obleńce

Obleńce Do najbardziej znanych robaków obłych w ludzkim ciele najczęściej mieszkają glisty ludzkie i owsiki. One są najbardziej znane. Glista ludzka to robak o długości od dwudziestu pięciu centymetrów do około czterdziestu centymetrów. Jaja wydalane z kałem zawierają taką formę zarodka, która nie zaraża. Dopiero po sześciu tygodniach od opuszczenia organizmu żywiciela w wodzie lub wilgotnej glebie rośnie larwa. Człowiek zakaża się przez spożywanie pokarmów zarażonych jajeczkami z larwami. W jelicie cienkim larwy się wydostają i rozpoczynają wędrówkę wraz z krwią wędrują do oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Odkrztuszane są do jamy ustnej a stąd ponownie dostają się do jelit. W jelitach dojrzewają w ciągu dwóch trzech miesięcy od zakażenia. Glista mieszka w jelicie od trzynastu do piętnastu miesięcy. Po tym czasie może dojść do samowyleczenia o ile nie nastąpią komplikacje w postaci powtórnego zakażenia lub zapalenia wyrostka robaczkowego. robaczkowego jelitach może przebywać jednocześnie kilkaset glist.

Pasożyty roślin

Pasożyty roślin atakują praktycznie każdą cześć rośliny od korzenia poprzez łodygi do kwiatów, owoców, nasion. Zaraza ziemniaczana atakuje nie tylko ziemniaki ale również w zimne, deszczowe dni na przykład pomidory. Objawami tej choroby są czarne plamy na liściach, pędach oraz więdnięcie całej rośliny. Ziemniaki mogą również chorować na raka ziemniaczanego powodującego różnego typu narośla na bulwach ziemniaczanych. Mamy również parcha ziemniaka który powoduje zanik tkanki spichrzowej ziemniaka czyli bulwa jest pusta. Zboża trapi rdza źdźbłowa. Atakuje ona nie tylko zboża ale również trawy. Pierwszym żywicielem tego szkodnika jest berberys z którego przenosi się na zboża i trawy. Pasożytem drzew są znane przez wszystkich huby. Huba to grzyb pasożytniczy. To co widzimy na drzewach i nazywamy hubą jest owocnikiem pasożyta. Najczęściej rosną na drzewach chorych i uszkodzonych. Z niektórych gatunków huby produkuje się znane od dawna hubki służące do zapalania ognia. Drzewa owocowe może atakować kędzierzawość liści powodująca skręt i wygięcie liści.