Wpisy z kategorii Owady

Pszczoły i osy

Pszczoły i osy Owady żądlące nie polują na nas. Żądlą gdy czują się zagrożone. Nie należy machać rękami ani odganiać tego typu owadów a na pewno nic się nie stanie. Pszczoły czy osy wolą lecieć swoją droga. Nic nie mają do człowieka ale jeśli cos im zakłóci lot to wtedy mogą stać się niebezpieczne. Szczególnie niebezpieczne sa pszczoły. Budowa ich żądła jest taka że po użądleniu w ciele pozostaje żądło wraz z całym aparatem żądlącym i gruczołem jadowym. Osy tylko żądlą. Pszczoła po takim atakiem ginie ale jej żądło pozostaje w skórze i nawet przez kilka minut z niego może wydzielać się jad. Jat to substancja toksyczna i dzięki aparatowi kłującemu jak nie będzie odpowiednio usunięte może dostrzykiwać jadu przez kilka minut. Aparat kłujący tkwiący w skórze samodzielnie się kurczy pomimo tego że jest już osobno od pszczoły. Podczas jednego użądlenie pszczoła wstrzykuje od pięćdziesięciu do stu mikrogramów jadu a osa od dwóch do dziesięciu mikrogramów jadu. Dlatego jest tak ważne szybkie usunięcie żądła pozostawionego przez pszczołę.

Porady

Porady Ponieważ pszczoła podczas użądlenia pozostawia w ciele swej ofiary żądło w raz z całym aparatem jadowym należy żądło usunąć jak najszybciej po ukąszeniu gdyż obkurczający się aparat jadowy dostrzykiwuje jadu. Żądło tkwiące w skórze najlepiej zgarnąć paznokciem lub jakimś ostrym narzędziem. Taki prosty zabieg zmniejszy znacznie ilość jadu jaka przedostaje się do krwi. Nie należy do tego zabiegu używać pęsety gdyż można niechcący nacisnąć na zbiorniczek z jadem i dodatkowo dostrzyknąć jadu do krwi. Na takie miejsce ukąszone warto jak najszybciej położyć kostkę lodu lub coś zimnego. Zmniejszy to znacznie obrzęk. Przy dotkliwym pożądleniu na pewno nastąpi konieczność podania leków przeciwhistaminowych. Można również zażyć wapno. Na obolałe miejsce można położyć papkę z wody i sody oczyszczonej. Można również przetrzeć miejsce ukłucia alkoholem który działa chłodząco i odkażająco. U ludzi którzy nie są uczuleni na jad pszczeli pojawia się najczęściej ból, czerwona plamka na skórze, opuchlizna. Objawy te po kilku godzinach mijają. Bardziej groźna sytuacja jest u ludzi uczulonych. Mogą oni wpaść we wstrząs anafilaktyczny grożący ich życiu.

Owady chronione

Owady chronione Od wielu lat na świecie ginie bezpowrotnie coraz więcej gatunków zwierząt i owadów. Gatunki rzadkie i zagrożone wyginięciem umieszczone są na specjalnych listach. W Polsce gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem umieszczane są w „czerwonej księdze zwierząt” oraz na „listę zwierząt ginących i zagrożonych”. Ochroną ścisłą są objęte takie owady jak na przykład ważki: łątka ozdobna i zielona, straszka, miedziopierś górska i północna, zalotka białoczelna, spłaszczona i większa. Popularna modliszka zwyczajna jest również owadem chronionym. Z chrząszczy pod ochroną najbardziej znane to: jelonek rogacz, krawiec głowach, pływak szerokobrzeżek i lapoński, pogrzebnica, taraniec jedwabisty i paskowany. Wśród motyli znamy takie jak: modraszki nieparek, alkon, bagniczek, gniady, Orion, paż żeglarz, przeplątka arunia i maturna. Do owadów chronionych należą również niektóre gatunki mrówek jak na przykład: mrówka łąkowa, pniakowa, północna i smętnica. Prawie wszystkie gatunki trzmieli są pod ochroną (bez trzmiela zamiennika i ziemnego).

Komary

Komary Na ukąszenia komarów są narażeni praktycznie wszyscy. Tylko niektóre osoby mają ten kłopot z głowy. Wystarczy być tylko trochę spoconym, spacerować po terenach lekko podmokłych czy w okolicach jezior, w parku i już są. Ciche, lekko brzęczące ale bardzo zajadłe. Niekiedy trudno opędzić się przed nimi. Ugryzienia naszego polskiego komara nie są groźne ale bardzo dokuczliwe. Naszymi wrogami są komarzych – samice komarów. Tylko one wyczuwają swą ofiarę z dużej odległości. Postrzega ona swą ofiarę jako obiekt posiadający temperaturę wyższą od otoczenia i wydzielający się podczas oddychania dwutlenek węgla. W ślinie komara znajduje się substancja która rozrzedza krew. Powoduje ona również swędzenie. Po ugryzieniu pojawia się swędzący bąbel, niekiedy zaczerwienie lub opuchlizna. U osób szczególnie wrażliwych mogą się pojawić źle gojące się owrzodzenia. Dla osób szczególnie uwielbianych przez komary mam taką rade aby codziennie połykali po jednej tabletce witaminy B complex. Komary nie lubią tego zapachu i nie gryzą.