Wpisy z kategorii Gady

Ciekawostki

Ciekawostki W Polsce także żyją gady, chociaż jest ich niewiele, w porównaniu z innymi częściami świata. Na dodatek istniejące gatunki powoli wymierają . Jest to spowodowane niesprzyjającym klimatem dla zmiennocieplnych zwierząt, które przecież ciepło ciała utrzymują dzięki ciepłu z otoczenia. Wiąże się to także z zabobonami ludzi, którzy uważają każdego gada za zagrożenie i chcą go unieszkodliwić co znaczy w wielu przypadkach zabić. Obecnie wszystkie żyjące w Polsce gady są pod ochroną, tworzone są nawet specjalne rezerwaty aby uchronić te zwierzęta od całkowitego wymarcia. Obawy ludzi nie SA tak do końca nieuzasadnione. Wielu ludzi zginęło w uściskach węży dusicieli. Dla kilkumetrowych drapieżników zabicie człowieka nie jest zbyt dużym problemem. Nie stwierdzono natomiast zjedzenia przez węża człowieka. Przeszkoda w tym są min. szerokie ramiona, które nie mogą przejść przez gardziel gadów. Istnieją latające gady jak gekon płatowaty , zwany też fałdoskórym. Żyje on wśród drzew w Azji. W przypadku niebezpieczeństwa, kiedy zawodzą jego barwy obronne skacze z drzew, rozkłada płaty po bokach ciała między kończynami i szybuje w bezpieczne miejsce.

Rozmnazanie gadów

Rozmnazanie gadów Gady są zwierzętami rozdzielnopłciowymi, samiec wytwarza w jądrach plemniki natomiast samica produkuje w swoich jajnikach komórki jajowe. Charakterystyczną cechą dla gadów jest obecność kloaki, inaczej steku, czyli końcowego odcinka jelita. Gady rozmnażają się przez zapłodnienie wewnętrzne, oznacza to że do zapłodnienia dochodzi wewnątrz narządów rodnych samicy. Większość gadów jest jajorodna, jednak niektóre z nich, z grupy jaszczurek i węży, ją jajożyworodne. Jajożyworodność oznacza , że początkowy rozwój zarodka odbywa się w ciele matki, dopiero później następuje wyklucie i dalszy wzrost już poza organizmem samicy. Wykluwający się z jaja osobnik podobny jest do dorosłych oraz nie przechodzi formy larwalnej., młode gady przechodzą rozwój prosty. Ich duże jaja zawierają substancje zapasowe, co sprawia że zdecydowanie zmniejsza ich uzależnione od wody. Uniezależnienie się od środowiska wodnego zdeterminowało wykształcenie się trzech błon płodowych, to znaczy owodni, omoczni a także kosmówki. Jaja większości gatunków są otoczone pergaminowatymi osłonkami, u niektórych występują także silnie zmineralizowane skórzaste skorupki. Tak zbudowane jaja występują m.in. u żółwi, krokodyli, gekonów.

Gad we własnym mieszaniu

Gad we własnym mieszaniu Gady są zwierzętami udomowionymi na tzw „siłe” ponieważ z natury nie wystepuja w okolicach w których wystepują ludzie. jednak człowiekiem z biegiem czasu nauczył się hodowac i udomawiać wszystkie zwierzęta, które tylko zobaczyl. Nie do końca wiadomo czy przesądziła o tym ludzka zachłannośc. Czy miłośc do zwierząt i wszystkiego co piękne. Chociaż wieku ekologów twierdzi iż nasza miłosć bardziej szkodzi środowisku niż mu pomaga. jest to zapewne jeden z najpowazniejszych minusów naszej działaności na planecie. meijmy jednak nadzieje, ze zwierzęta nas ‚przeżyją”. Każdy z nas chciałby mieć w swoim mieszkaniu jak najbardziej oryginalne zwierzęta, których nie da sie spotkać nigdzie indziej. A najbardziej zalezy nam na tym żeby nie miał tego nikt z sąsiadów. Tutaj już usielibyśmy wgębić sie w annały ludzkiej psychiki, które sa niestety starsznie zawiłe i skomplikowane. pozostańmy wiec przy tezie iż gady nie sa najodpowiedniejszym zwierzątkiem domowym.

Gad a przyjaciel

Gad a przyjaciel Od lat ludzie speirają się czy najlepszym przyjacielem człowieka jest drugi człowiek czy moze zwierze niestety chyba nigdy nie dojdziemy do rozwiązania tej zagadki ponieważ i ludzie i zwierzeta krzywdza siebie nawzajem. ludzie boją sie ludzi. Jak też i ludzie boją sie zwierząt. jak też i na odwrót zwierzęta boją sie ludzi. Kołko sie zamyak a nikt na tym ani nie korzysta ani na dobra sprawe nie traci. tak wiec innymi słowy te błedne koło zmierza do nikąd. Powrócmy jednak do meritum mojej wypowiedzi, a raczej mojego artykułu. Czy gad moze być prawdziwym przyjacielem człowieka? moze tak a mozę i nie. Według mnie z najlepszym przyjacielem powinno sie potarfic anwet dzielic łóżko a nie jestem pewien czy byłbym w satnie dzielic łóżko z gadem… Nie akżdy lubi gdy cos obślizgłego chodzi mu między kończynami i dotyka go swoim deliaktnym aczkowliek drażniącym ciałem. Sadzę, iz te kwestie powinniśmy zosatwic kazdemu człowiekowi z osobna do indywiadulengo rozpatzrenia