Wpisy z Marzec 2013

Pasożyty roślin

Pasożyty roślin atakują praktycznie każdą cześć rośliny od korzenia poprzez łodygi do kwiatów, owoców, nasion. Zaraza ziemniaczana atakuje nie tylko ziemniaki ale również w zimne, deszczowe dni na przykład pomidory. Objawami tej choroby są czarne plamy na liściach, pędach oraz więdnięcie całej rośliny. Ziemniaki mogą również chorować na raka ziemniaczanego powodującego różnego typu narośla na bulwach ziemniaczanych. Mamy również parcha ziemniaka który powoduje zanik tkanki spichrzowej ziemniaka czyli bulwa jest pusta. Zboża trapi rdza źdźbłowa. Atakuje ona nie tylko zboża ale również trawy. Pierwszym żywicielem tego szkodnika jest berberys z którego przenosi się na zboża i trawy. Pasożytem drzew są znane przez wszystkich huby. Huba to grzyb pasożytniczy. To co widzimy na drzewach i nazywamy hubą jest owocnikiem pasożyta. Najczęściej rosną na drzewach chorych i uszkodzonych. Z niektórych gatunków huby produkuje się znane od dawna hubki służące do zapalania ognia. Drzewa owocowe może atakować kędzierzawość liści powodująca skręt i wygięcie liści.

Ciekawostki

Ciekawostki W Polsce także żyją gady, chociaż jest ich niewiele, w porównaniu z innymi częściami świata. Na dodatek istniejące gatunki powoli wymierają . Jest to spowodowane niesprzyjającym klimatem dla zmiennocieplnych zwierząt, które przecież ciepło ciała utrzymują dzięki ciepłu z otoczenia. Wiąże się to także z zabobonami ludzi, którzy uważają każdego gada za zagrożenie i chcą go unieszkodliwić co znaczy w wielu przypadkach zabić. Obecnie wszystkie żyjące w Polsce gady są pod ochroną, tworzone są nawet specjalne rezerwaty aby uchronić te zwierzęta od całkowitego wymarcia. Obawy ludzi nie SA tak do końca nieuzasadnione. Wielu ludzi zginęło w uściskach węży dusicieli. Dla kilkumetrowych drapieżników zabicie człowieka nie jest zbyt dużym problemem. Nie stwierdzono natomiast zjedzenia przez węża człowieka. Przeszkoda w tym są min. szerokie ramiona, które nie mogą przejść przez gardziel gadów. Istnieją latające gady jak gekon płatowaty , zwany też fałdoskórym. Żyje on wśród drzew w Azji. W przypadku niebezpieczeństwa, kiedy zawodzą jego barwy obronne skacze z drzew, rozkłada płaty po bokach ciała między kończynami i szybuje w bezpieczne miejsce.

Pasożyty

Pasożyty Pasożyt to organizm który żyje cudzym kosztem. Organizm żywiciela traktuje jako swoje źródło pożywienia oraz środowisko życia. Pasożyt może doprowadzić organizm żywiciela do wyniszczenia a nawet śmierci. Mamy pasożyty mieszkające na zewnątrz organizmu żywiciela to na przykład pchła, wszy czy kleszcze. Inne pasożyty mieszkają wewnątrz organizmów i to są takie między innymi jak: lamblie, tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony, włośnie. Niektóre pasożyty przebywają w organizmie cały czas albo mogą wykorzystywać żywiciela od czasu do czasu. Takimi czasowymi pasożytami są między innymi kleszcze, pijawki czy gzy. Pasożyty możemy spotkać we wszystkich organizmach począwszy od człowieka, poprzez zwierzęta, rośliny. Każdemu organizmowi dokuczają różnego rodzaju pasożyty. W przypadku człowieka podstawą zapobiegania zarażenia się pasożytami jest systematyczne mycie rąk, obróbka termiczna wszystkich produktów spożywczych, zabezpieczanie żywności przed dostępem much, myszy. Należy myć dokładnie warzywa i owoce przed spożyciem.

Kto w nas mieszka ?

Kto w nas mieszka ? W jelitach człowieka najczęściej żyją robaki i pierwotniaki. Mamy dwa rodzaje robaków: robaki płaskie i robaki obłe. Do robaków płaskich należą tasiemce które wywołują chorobę zwaną tasiemczycą. Tasiemce mogą mieć kształt tasiemek albo wstążki. Tasiemce składają się z członów. Dojrzałe człony zawierają zapłodnione jaja. Zostają one oderwane od całego tasiemca i wydalane na zewnątrz. Dalszy rozwój tasiemca odbywa się w organizmie pośrednim którym najczęściej jest zwierze. Człowiek zaraża się poprzez spożycie surowego mięsa lub niedogotowanego zakażonego mięsa. W jelitach człowieka może zamieszkać tasiemiec nieuzbrojony który może mieć długość od czterech metrów do nawet dziesięciu metrów. Innym tasiemcem jest tasiemiec uzbrojony. Osiąga on długość od dwóch metrów do około czterech. Jaja tego tasiemca mogą zawędrować do organizmu z zarażonego mięsa wieprzowego albo jeśli ręce są nie myte zakażać może żywiciel pasożyta. Mamy również tasiemca karłowatego karłowatego długości od pięciu do osiemdziesięciu milimetrów. Można zarazić się nim od ptaków, myszy i szczurów.