Wpisy z Luty 2013

Zalotka większa

Zalotka większa Zalotka większa jest największą i najbardziej barwną ważką jakie żyją w Polsce. Jak wszystkie zalotki zalotka większa należy do ważek późnej wiosny i pierwszej połowy lata. Pojawia się ona w maju i lata do końca lipca. Ma do trzydziestu dziewięciu milimetrów długości. Rozpiętość skrzydeł to około sześćdziesięciu sześciu milimetrów. Najczęściej można je spotkać na torfowiskach gdyż właśnie te okolice należą do jej ulubionych. Również inne środowiska o podobnym charakterze są przez nią zamieszkiwane. Mogą to być leśne jeziorka i bagna, kanały w których woda płynie bardzo wolno. Występuje praktycznie w całym kraju oprócz terenów górskich. Objęta jest ochrona gatunkową. Największym zagrożeniem wyginięcia tych ważek jest systematyczne osuszanie bagnistych terenów, eksploatacja torfowisk, wycinka drzew wokół leśnych jeziorek co prowadzi do ich wysuszania. Rozwojowi tych ważek nie sprzyja również zarybianie stawów. Zalotki rozmnażają się w zbiornikach wodnych a larwy zalotek w obliczu niebezpieczeństwa starają się uciekać i dzięki temu stają się łatwym łupem dla ryb..

Gad a przyjaciel

Gad a przyjaciel Od lat ludzie speirają się czy najlepszym przyjacielem człowieka jest drugi człowiek czy moze zwierze niestety chyba nigdy nie dojdziemy do rozwiązania tej zagadki ponieważ i ludzie i zwierzeta krzywdza siebie nawzajem. ludzie boją sie ludzi. Jak też i ludzie boją sie zwierząt. jak też i na odwrót zwierzęta boją sie ludzi. Kołko sie zamyak a nikt na tym ani nie korzysta ani na dobra sprawe nie traci. tak wiec innymi słowy te błedne koło zmierza do nikąd. Powrócmy jednak do meritum mojej wypowiedzi, a raczej mojego artykułu. Czy gad moze być prawdziwym przyjacielem człowieka? moze tak a mozę i nie. Według mnie z najlepszym przyjacielem powinno sie potarfic anwet dzielic łóżko a nie jestem pewien czy byłbym w satnie dzielic łóżko z gadem… Nie akżdy lubi gdy cos obślizgłego chodzi mu między kończynami i dotyka go swoim deliaktnym aczkowliek drażniącym ciałem. Sadzę, iz te kwestie powinniśmy zosatwic kazdemu człowiekowi z osobna do indywiadulengo rozpatzrenia

Dokuczające owady

Dokuczające owady Skaczą, fruwają bądź pełzają. Obojętnie jakie to zwierzęta. Najważniejsze dla nas jest stwierdzenie „ONE GRYZĄ”. Choć to brzmi z pozoru groźnie szczególnie latem jesteśmy dla niektórych owadów głównymi żywicielami. Pożywiają się baz żadnych skrupułów naszą krwią a w zamian częstują nas potężnymi, swędzącymi bąblami, pokrzywką, odczynami alergicznymi. Piją naszą krew jak jakieś wampiry. Aby dogonić swe ofiary ścigają nas niezmordowanie. Inne stworzenia atakują gdy im wejdziemy w drogę. Są też takie które uważają nas ludzi oraz zwierzęta za kolejny etap podróży. Owady atakują wszystko co się rusza a może im pomóc przetrwać bądź wyżywić przyszłe pokolenie. Różne są powody ataku owadów. Niekiedy po prostu się przestraszy tak jak pszczoła czy osa. Niekiedy musi się najeść krwi aby mogła złożyć jaja tak jak komarzyca. Trzeba\ poznać niektóre upodobania bądź zachowania owadów aby można skutecznie się przed nimi bronić. Spotkania z niektórymi mogą zakończyć się nieprzyjemnie. Jeśli to będzie tylko swędzący bąbel to można to przetrzymać gorzej jeśli jest się uczulony na jad na przykład pszczoły.

Morświny

Najchętniej przebywa u wybrzeży morskich. Prowadzi samotny tryb życia, jedynie w okresie godowym wyrusza na poszukiwanie partnera/partnerki. Morświny są bardzo nieufne, zachowują się tak, jakby nie interesowały ich nawet zwierzęta tego samego gatunku. Przypadki zapuszczania się morświnów w głąb lądu rzekami nie należą do rzadkości. Obecnie tych ssaków jest bardzo mało i spotkanie z nimi to rzadkość. Morświny Gina głównie z powodu zaplątania się w rybackie sieci. Prawo nakazuje zaplątanego morświna wypuścić do morza, lecz obrażenia powstałe wskutek szamotania się w sieci często okazują się śmiertelne dla morświna , również z powodu uduszenia. Przed II wojna światową walenie te były traktowane przez rybaków jako szkodniki, a zabicie morświna nagradzane było premią pieniężną. Morświny żyją jedynie w czystych wodach. Postępujące zanieczyszczenie środowiska wodnego, tysiące ton ropy i olejów wylewane do mórz powodują szybką zagładę tych ssaków. Morświn ma długość ciała około 1,8 metra, waży przeciętnie 120 kg.