Wpisy z Styczeń 2013

Podział gadów

Podział gadów Współczesne istnieje ok. 8000 gatunków gadów. Dzielimy je na 4 rzędy: żółwie; gady łuskonośne, do których należą jaszczurki i węże; gady ryjogłowe oraz krokodyle. Żółwie są niezwykłymi gadami, ponieważ przetrwały od triasu w prawie nie zmienionej postaci, można powiedzieć, że 200 milionów lat temu wyglądały tak jak obecnie! Ich ciało pokryte jest dwutarczowym pancerzem. Grzbietowa część pancerza nosi nazwę karapaksu, natomiast brzuszna to plastron. Obie części składają się z płytek kostnych, pokrytych po zewnętrznej stronie płytkami rogowymi. Ich szczęki nie mają zębów, ponieważ ich funkcje przejęły listki rogowe. Kończyny i ogon mogą być wciągane do wnętrza pancerza, w razie zaistnienia niebezpieczeństwa. Są długowieczne, mogą żyć nawet 100 lat. Również gady ryjogłowe są bardzo fascynującymi zwierzętami. O nich także można powiedzieć że są prehistoryczne! Maja tylko jednego współczesnego przedstawiciela o nazwie hatteria, która jest najbardziej prymitywnym spośród wszystkich żyjących dziś gadów. Nie ewoluowała od milionów lat! Jej wygląd przypomina ona jaszczurkę o masywnej czaszce i silnym zgryzie. Zachowała się jedynie na Nowej Zelandii i przyległych wyspach i jak żółw dożywa aż 100 lat.

Hodowla gadów

Hodowla gadów Hodowałam gady przez wiele lat. Moim pierwszym wężem był pyton tygrysi, który urósł do 3 metrowego potwora. Zasadą jest, że na jeden metr węża powinien przypadać jeden dorosły mężczyzna, aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo. W moim przypadku było inaczej gdyż miałam 11 lat i nawet nie byłam w stanie udźwignąć tego wielkiego zwierzęcia. Niestety musiałam go oddać. Rozmiar węży jest przeszkodą w ich hodowli w domu. Jadowite węże nie dorastają do takich wielkości, lecz trzymanie ich jest nie wskazane ze względu na ich zabójczy jad. Rozwiązaniem jest kupno na pytona królewskiego, który osiąga do 2 metrów lub węży nie z rodziny pytonów. W hodowli gadów bardzo ważne jest także zapewnienie im dostępu do promieni UV, są one niezbędne do prawidłowego wzrostu tych zwierząt i do prawidłowego rozwoju kości. Moim zdaniem gady są bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o ich hodowanie. Terraria nie wydzielają przykrego zapachu, ponieważ węże załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne co dwa tygodnie, a odchody jaszczurek czy żółwi nie wydzielają charakterystycznego dla ssaków odoru. Karmienie również nie jest uciążliwe, węże jedzą co dwa tygodnie, a inne gady jedzą warzywa i owoce takie jak my.

Biały ssak morski

Białuchy nie sposób pomylić z żadnym innym waleniem. Jednolicie biała skóra nadała nazwę temu gatunkowi. Jednak tuz po narodzeniu białucha wcale nie jest biła lecz szarobrązowa i dopiero z upływem czasu jej skóra poprzez różne odcienie szarości nabiera białego koloru. Białucha jest zębowcem, jej pożywienie jest bardzo urozmaicone, potrafi zwinnie łapać ostrymi zębami ryby i rozgryzać skorupiaki. Gdy napotka dużą ławicę ryb, sporo czasu poświęca na żerowanie. Jak każdy delfin ma zmysł echolokacji, więc w wodach oceanu wprawnie omijają przeszkody, podwodne skały itp. Białuchy są smacznym kąskiem dla niedźwiedzi i orek, a nawet morsów. Głównym obszarem występowania tych waleni są przybrzeżne wody Arktyki, ale zdarza się że Białuchy wędrują rzekami w głąb lądu. Są bardzo towarzyskie, łatwo adaptują się w warunkach niewoli, stanowią wielka atrakcję delfinariów, gdzie przezywają nawet kilkadziesiąt lat. Szybko uczą się wykonywania poleceń tresera. Są bardzo hałaśliwe, w stadzie zachowują się jak niesłychane gaduły, a dzięki różnorodności wydawanych dźwięków to wrażenie jest jeszcze większe :)

Inne porady

Inne porady Przed natarczywą pszczołą czy osą można skryć się w ciemnym pomieszczeniu i otworzyć okno. Owad poleci do światła. Kiedy nam się zdarzy, że owad lata koło nas nie wolno próbować go uderzyć, nie należy robić gwałtownych ruchów. Najlepiej stać spokojnie w jednym miejscu. Gdy w pobliżu ktoś zostanie użądlony należy spokojnie oddalić się z tego miejsca na jakieś pięćdziesiąt metrów. Inne owady mogą przybyć na pomoc i zaatakować wszystkich w pobliżu. Jedząc na dworze należy przykrywać naczynia z jedzeniem gdyż zapachy wabią owady. Nie należy zostawiać otwartych butelek z napojem gdyż mogą do nich wlecieć pszczoła lub osa. Gdy się tego nie zauważy może użądlić w czasie picia i nieszczęście gotowe. Użądlenie w język lub gardło może być bardzo groźne dla życia. Jeśli przebywamy na dworze z dzieckiem należy mu często myć rączki oraz buzię. Przy jedzeniu na przykład lodów należy bacznie obserwować loda czy na nim nie usiadł niepożądany konsument. Unikać należy spacerów po sadzie bądź bazarze gdzie jest zazwyczaj mnóstwo rozłoszczonych owadów.